Aromaterapie

Aromaterapie prostřednictvím éterických olejů ( prchavé oleje, rychle se vypařující) zlepšuje a ovlivňuje náladu a v podstatě každý orgán v těle.

Lidé začali objevovat léčivý účinek vůní asi před 6000 lety. V Indii a v Orientu odedávna používali vonné rostlinné oleje k pročištění vzduchu. Moderní etapa léčby vůněmi je spjata s osobou jejího zakladatele Maurice Gattefosseho, který sledoval léčebné působení esenciálních olejů. Fascinovaly jej hojivé účinky levandulového oleje, jímž si vyléčil popáleninu na ruce. Gattefosse začal jako první používat termínu „aromaterapie“.

Čich pracuje s vůněmi na úrovni podvědomí: čichové nervy přenášejí vůně (pachy) do určité části mozku, kde ovlivňují emoce, nálady, paměť a schopnost učení. Vědecké studie např. prokázaly, že levandule stimuluje v mozku vlny alfa navozující uvolnění v zadní části hlavy, zatímco jasmín navodí v mozku vlny beta, a tedy stav bdělosti v přední části hlavy.

Éterické (prchavé, rychle se vypařující) oleje ovlivňují nejen náladu a psychiku, ale i každý orgán v těle. Molekuly olejů a vonných látek navozují pocit dobré nálady a příjemného prostředí, čímž významně podporují léčbu nemocí.

Účinek aromaterapie je trojí:

  • – molekuly olejů a voňavých látek přes čichový orgán nervovými cestami  přes mozek ovlivňují orgány
  • – psychicky , navozením dobré nálady a příjemného prostředí podporují pocit léčby
  • – výtažky z rostlin a bylin obsahují fytoncidy, léčivé látky

Účinné látky se získávají z květů, stonků, listů, kořenů, semen, pryskyřice, kůry plodu, bobulí či dřeva destilací, nebo lisováním či nařezáváním rostlin. Látky získané lisováním ( např. u citrusovníků) se obecně nazývají rostlinnými silicemi. Těm, které se vyrábějí destilací vodní parou, říkáme éterické nebo také esenciální oleje. Vonná esence se získává vyluhováním pomocí tuku a ředěním extraktu v rozpouštědle.

Esenciální olej obsahuje přes 100 látek ovlivňujících organizmus. Působí relaxačně, stimulačně, nebo proti bolesti – podle toho, která látka v něm převažuje. Za nejvhodnější jsou považovány esence z jalovce, šalvěje, růže, jasmínu, levandule, rozmarýnu, citronové kůry, máty, eukalyptu, santalu, kadidla, šafránu, vetiveru a kafru.