Esenciální a rostlinné oleje

Trápí vás rýma, bolesti kloubů, nespavost, neklid a jiné? Nechte si zpracovat směs olejů pro každodenní aplikaci pro danou problematiku.

Ve své praxi používám nejčastěji oleje, které uvádím zde v tabulce. Esenciální oleje vždy užívám ve směsích s rostlinnými oleji.

Rostlinné oleje jsou v péči o tělo bohatým a vyživujícím prostředkem obsahujícím minerální látky, vitamíny, mastné kyseliny a další složky potřebné pro skladbu buněk. Snadno se vstřebávají do pokožky a činí jí poddajnou, regenerují tkáň a podporují cirkulaci krve. Získávají se lisováním semen.

Esenciální oleje jsou získané z rostlin destilací, macerací, pomocí CO2, lisováním, nebo extrakcí rozpouštědly. Jsou to chemické sloučeniny monoterpeny, seskviterpeny, monoterpenoly, seskviterpenoly, diterpenoly, fenoly, aldehydy, ketony, různé oxidy, estery, ethery, kyseliny, kumariny.
Pro získání jedné kapky esence potřebujeme v průměru jeden kg rostliny.

Když víme jak mocné rostliny jsou, co vše obsahují a co mohou poskytnout, uvědomujeme si, jak mocně mohou ovlivnit naše smysly, zdraví, tělo a psychiku.

Molekula z esence rostlin je těkavá a samotná by do pokožky tak snadno nepronikla a proto se používá rostlinný olej jako nosič molekul esenciálního oleje. Pronikají do pokožky a krve jemnými žilkami (vlásečnicemi) a dál postupně do celého organismu. V místě aplikace je přímý účinek.

 

 

Krátký přehled často používaných rostlinných a esenciálních olejů

Tab. rostlinných olejů

Název Využití
Mandlový olej

Prunusamygdalis

Obsahuje minerály, vitamíny a je bohatý na bílkoviny. Je dobře snášen všemi druhy pleti, pomáhá při svědění, opruzení, zánětech a vysušené pokožce.
Olej z hroznových jader

Vitis vinifera

Obsahuje vitamíny, minerály, proteiny. Je vhodný pro všechny typy pleti. Dobře se vstřebává bez pocitu mastnoty, je vhodný pro normální, mastnou i zralou pleť se ztrátou elasticity.
Olivový olej

Olea europaea

Obsahuje vitaminy, minerály, proteiny. Pomáhá při revmatismu, pečuje o vlasy, využívá se v kosmetice. Má zklidňující účinky na pleť. Je to olej, který výborně promastí, prokrví a zvláční pokožku.
Vnitřní užití dodává organismu cenné látky.
Slunečnicový olej

Helianthus annuus

Obsahuje vitamíny, minerály. Je vhodný pro všechny typy pleti. Napomáhá hojení ekzémů a akné. Je vhodný pro výplach ústní dutiny na posílení celého organismu, tzv. mlgání v ústech podpoří detoxikaci.
Třezalkový olej

Hyperium perforatum flower extract
(extrakt z třezalky tečkované sluneční macerací v olivovém oleji)

Dodává pokožce potřebné bioaktivní látky, které jí zvyšují odolnost.
Má zklidňující účinek na pokožku. Je vhodný při péči o namáhanou pokožku, například po nadměrném slunění.
Květ obsahuje katechinové třísloviny, flavonové glykosidy, rutin, quercetin, červený hypericin, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C.

 

Tab. esenciálních olejů

Název Využití
Koriandr

Coriandrum sativum

Zažívací potíže, nadýmání, chřipka, únava, revmatismus, nervozita.
Cypřiš

Cupressus sempervirens

Klimakterické potíže, onemocnění krevního oběhu, revmatismus, rýma, dávivý kašel, nervová tenze, hemoroidy, poranění.
Cedr

Cerdus atlantica

Bronchitida, nachlazení, akné, artritida. Je močopudný.
Levandule

Levandula augustifolia

Popáleniny, záněty, řezné rány, poranění, ekzém, dermatitida, mdloby, bolest hlavy, migréna, chřipka, nespavost, hysterie, nevolnost, nervová tenze, infekce, bakteriální infekce, boláky, vředy, akné, astma, revmatismus, artritida.
Geranium

Pelargonium graveolens

Deprese, menstruační potíže, průjem, cukrovka, boláky, neuralgie, krvácení, onemocnění krevního oběhu, ekzém, angina, nervové tenze, ledvinové kameny.
Máta peprná

Mentha piperita

Záněty, nevolnost, zažívací potíže, nadýmání, horečka, bolest hlavy, migréna, jaterní onemocnění, artritida, má stimulační účinky.
Tymián Linalool

Thymus vulgaris

Bakteriální infekce, infekce močových cest, revmatismus, virové infekce, letargie, poranění a boláky. Zvyšuje imunitu.
Skořice

Cinnamomu

m zeylanicum

Chřipka, kašel, rýma, virové infekce, revmatismus, bradavice.
Rozmarýn

Rosmarinus officinalis

Dna, revmatismus, bolesti hlavy, kožní infekce, bolesti svalstva, poranění páteře, podvrtnutí a výrony, lupy, vypadávání vlasů, obezita. Čistí játra.
Ylang – Ylang

Cananga oborata

Bušení srdce, úzkost, deprese, vysoký krevní tlak. Je celkově tonizační.
Sl. Pomeranč

Citrus sinensis

Deprese, úzkost, nervové potíže, svalové křeče. Má sedativní účinky.
Borovice

Pinus sylvestris

Onemocnění ledvin a močových cest.